DS vztah, co to vlastně je a jak se liší od toho klasického?

Návštěvnost nám překvapivě roste a tak se pokusím najít víc času na psaní článků. Je to víc motivující, když to i někdo čte :). Dnes zkusím rozebrat, co to vlastně DS vztah je a čím se liší od toho klasického. Berte to obecně, každý (DS) vztah je jiný a není tam jasný předěl.  A samozřejmě platí to co vždy – jde o můj čistě subjektivní pohled. Někdo může mít pohled zcela jiný a je to tak v pořádku.

Provázanost BDSM a DS vztahu

DS vztah je vztah, kde se sub dobrovolně rozhodně odevzdat menší či větší část svého rozhodování dominantní polovičce. Může jít přitom o partnerský vztah, ale také o “rozšířené” přátelství, či nějakou jinou formu. BDSM hrátky (výprasky, svazování, ponižování atd.) se často s DS vztahem prolínají, ale nemusí být nutně jeho součástí. Někdo si může užívat už ten pocit se oddat, ulevit si od zodpovědnosti, být malou holčičkou v rukou “daddyho” či jinak vnímaného mentora.

Hodně často tak touha sub po DS vztahu nemusí vycházet (jen) z touhy po bolesti, svázání či ponížení, ale spíš po objetí, laskavosti a pocitu bezpečí.

Pro mě jako dominanta to zase nevychází jen z touhy potrápit a ponížit, ale být pro sub i určitým průvodcem, učitelem a naplnit si ochranitelský pud. Chci cítit, že jsem potřebován a pomáhám.

No, nemáme to jednoduchý :). A z toho i vyplývají některé rozdíly, respektive potřeba po větší laskavosti, upřímnosti a komunikaci. Většinou se to totiž nerozpadá na nějakých praktikách, ale právě nevysvětlených pocitech. Jeden má pocit, že nebude např. pro druhého dost dobrý, necítí co tam cítit potřebuje, bojí se, je naštvaný na sebe, své pocity a to, že je nedokáže srozumitelně odformulovat. A tak raději kontakt přeruší.

Laskavost

Možná trochu překvapivě dám na první místo laskavost. I v “normálním” vztahu je jistě důležitá, ale v DS je dle mého naprosto zásadní. Pokud se o druhého upřímně nezajímám, nevnímám jeho potřeby, nepřijímám ho jen s tím dobrým, ale i špatným, nemůže to moc plnohodnotně fungovat. Bez laskavosti jen stěží dosáhnete opravdové upřímnosti a důvěry.

Laskavost by měla – pokud má být dlouhodobě udržitelná – fungovat z obou stran. Není to jen o tvrdé ruce s laskavým srdcem směrem k sub, ale i chápání opačným směrem. I dominant chybuje, má silné i slabé stránky a chce bez obav ukázat nejen sílu, ale i zranitelnost.

A nejde o to mít laskavost buddhistického mnicha, stejně jako u BDSM hrátek nejde o to konkurovat porno filmům :). Jde o snahu samotnou.

Upřímnost

Mé mladší já by dalo upřímnost na první místo. Ale teď si myslím, že může fungovat laskavost bez upřímnosti, ale ne upřímnost bez laskavosti. Každý máme své silné i slabší stránky, touhy které nám nedělá problém přiznat, i ty, u kterých se bojíme, jak to ten druhý přijme. Proto není snadné být upřímný, když nevíme že nás partner neodsoudí, nebo mu nenasadíme “brouka do hlavy”.

I v normálních vztazích se říká, že je upřímnost důležitá, ale myslím, že ne vždy tomu tak je a kolikrát to dobře funguje i bez toho. Lidi si rozumí v sexu, v  pohledu na život, je jim spolu příjemně a víc neřeší. V DS vztazích je ta komunikace přece jen důležitější. Je tam celá plejáda pocitů :).

Komunikace

Opět, nikdo netvrdí, že v normálním vztahu není komunikace důležitá, ale v BDSM světě bývá ještě zásadnější. BDSM je pojem sdružující celou škálu technik a to, že vás oba baví, vůbec neznamená, že se potkáte. Někdo rád výprasky a nic moc jiného neřeší, pro druhého je to spíš o “hlavě”, než nějakých praktikách. Mohu mít zkušenosti, snažit se být empatický, ale telepat (asi) nikdy nebudu :). Proto je důležité  komunikovat.

Nemusí to být v nijak brilantní formě – zvlášť pro sub je kolikrát těžké své pocity nějak zformulovat, nebo se dostat přes svůj stud. To je úplně v pořádku. Ale neuzavírejte se do sebe. Často se vztahy přeruší právě kvůli tomu. Subinka si myslí, že její pocity jsou “trapné”, má pocit že je neumí zformulovat a raději spojení přeruší.

Nebojte se vyjádřit své obavy, i to, proč je cítíte. Nejen že se lépe pochopíte, ale dáte i partnerovi možnost se o vás postarat a budete si blíž.

Respekt

V rámci běžných vztahů je sice také důležité, ale často fungují i vztahy, kde ho moc nenajdete :). V rámci BDSM to jde stěží. Jsou určitě i lidé, kteří se do nějakých hrátek pustí jen na základě nějaké fyzické přitažlivosti, ale pro velkou část z nás je důležité, aby to “pokleknutí” bylo na základě respektu.

Z pohledu sub je asi jasné proč tomu tak je, z pohledu dom to chci mít zasloužené a chci pro ní být výjimečný pro to jaký jsem. Ne proto že jsem vysoký, nebo mám úžasný vkus na obleky :).

I respekt  by měl být vzájemný. To, že jeden vede a druhý poslouchá, neznamená, že je jeden méněcenný.

Důvěra

Opět věc, co by někdo dal na první místo, ale podle mě pokud nemá jít jen o slovo, tak je tam potřeba laskavost, upřímnost, komunikace, i respekt.

Důvěřovat někomu, že když mě sváže, tak mě i rozváže, není zas až tak těžké. Zvážím rizika, zachovám nějaké zásady bezpečnosti a je to. Mnohem hlubší důvěru podle mě vyžaduje ta psychická část, ukázat svoji zranitelnost a “navázat se”.

Jak se vám článek líbil?

Kliknutím na hvězdičku povídku ohodnotíte

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasů: 15

Zatím nehodnoceno. Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *